Strona 1 z 1

Niesamowity zbiornik wodny ok. 10 km od Dębek

Post: ndz maja 07, 2006 2:07 am
autor: elo
Pewnie nie wiele osób wie, że nad jez. Żarnowieckim jest niesamowity zbiornik wodny (górny). Jest to sztuczny, ogromny (130 boisk piłkarskich) zbiornik w kształcie spodka.

Obrazek

Obecnie jest on remontowany, ale normalnie napełniany jest wodą każdej nocy, a w dzień ogromnymi rurami woda jest spuszczana.

WIDOK NIESAMOWITY !!!! Nie wiem czy można tam wchodzić :D :D :D

Obrazek

Post: ndz maja 07, 2006 11:18 pm
autor: Lucas
Kolega ma racje. Jest to elektrownia wodna pompowa. W nocy wykorzystuje "nadmiar" prądu w zwykłej elektrowni do przepompowania wody z dołu do góry, a w dzień gdy prądu jest za mało woda jest spuszczana i wytwarza prąd. To tak w ramach informacji!

Post: ndz maja 14, 2006 6:38 pm
autor: Arekkk
Mozna tam sobie wejsc...i pooglądac... ale w czasie remontu to nie wiem...bedzie takze postawiona wieza widokowa z której bedzie widac morze..wart zobaczyc !! robi wrazenie:Dpozdro

Zbiornik

Post: pn cze 18, 2007 11:49 am
autor: OLO
Bylem w zeszlym roku i normalnie mozna bylo podjechac, podejsc na gore i przejsc go dookola. Co do wiezy widokowej to w zasadzie juz ja konczyli. Obok wiezy wybudowano zaplecze gaztronomiczne. Fajnie to wygladalo. Wiem ze wieza miala zostac otwarta w polowie sierpia 2006.

Post: sob wrz 06, 2008 12:15 am
autor: Bartek Kassube
Witam, wszystkie wakacje w dzieciństwie (eech, się łezka w oku kręci) spędzałem w Dębkach. Widziałem też jak budowali ten zbiornik(niedoszłą elektrownię atomową teź;). Wyobraźcie sobie, że tymi rurami popylały ciężarówki z materiałami budowlanymi:D Spod tej tamy na dole robiliśmy spływy pontonowe lub w sprzęcie nurkowym ABC Piaśnicą do morza.
Nie wiem jak teraz ale kiedyś można było sobie robić tam cokolwiek pod warunkiem, że woda była spuszczona. Płynąc Piaśnicą bądź jez. Żarnowieckim można doznać osobliwego uczucia chwilowego podniesienia się poziomu wody kiedy opróźniali zbiornik.

Pozdrawiam, Bartek Kassube

Post: wt cze 09, 2009 1:16 pm
autor: Gość
Pozwolę sobie zapytać o dwie rzeczy:

1)Czy opisywana w temacie elektrownia wodno-pompowa znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie nieukończonej elektrowni atomowej Żarnowiec?
2)Jak daleko (mniej więcej) jest z Dębek do nieukończonej elektrowni i czy można jak by to powiedzieć hmm w miarę bezproblemowo zwiedzić?

Post: wt cze 09, 2009 8:40 pm
autor: bleblu
1. tak, obie elektrownie ta niedoszła i ta działająca są nad jeziorem Żarnowieckim oddalone od siebie nie więcej jak 1 km.
2. można zwiedzać górny zbiornik i wieżę widokową , która jest fajną atrakcją.

Re: Niesamowity zbiornik wodny ok. 10 km od Dębek

Post: pt lip 29, 2011 12:47 am
autor: zygzak
Polecam Kaszubskie Oko czyli kompleks z wieżą widokową przy górnym zbiorniku elektrowni. Byłem w 2010. W tym roku zabrakło czasu. Pod wieżą duże pole minigolfa i place zabaw dla dzieci - statek piracki, dinozaury, kawiarnia, lody itp.